Stowarzyszenie

AMBER SZCZECIN

9 Festiwal Smoczych Łodzi w Fürstenwalde

W dniach 3-4 czerwca 2011 roku nasza ekipa wybrała się w przyjazne strony do niemieckiego Fürstenwalde, gdzie odbył się już 9 Festiwal Smoczych Łodzi zorganizowany przez BSG Pneumant Fürstenwalde e.V., Ruderclub Fürstenwalde e.V. Zawody odbywały się jak co roku na kanale Spreewiese/Bullenwiese Fürstenwalde.
Nasi zachodni sąsiedzi uwielbiają zawody smoczych łodzi, które sa u nich bardzo popularne. Na zawody przychodzą całe rodziny, bawiąc się wspaniale. Czujemy się tam zawsze wspaniale, jesteśmy przyjmowani jak przyjaciele, a naszą Panią Prezes całują po rękach. 
W zawodach uczestniczyło 39 drużyn z różnych zakątków Niemiec. Do walki stanęły także dwie osady juniorskie REPREZENTANCJI NIEMIEC i to oni wiedli prym, byli niezniszczalni. Jak to miło popatrzeć na tak młodych ludzi żyjących tym wspaniałym sportem. 
Zawody odbywały się na dwóch dystansach 250 m oraz 2300 m (start nocny) w trzech kategoriach tj. fun, sport oraz najwyższej premium. 
W tym roku nasza osada postanowiła zmierzyć się także w nocnych, bardzo widowiskowych zawodach. Wrażenie jest niesamowite. Każda łódka przystrojona jest fosforyzującymi lampionikami w różnych kolorach, a na naszych rękach są kolorowe bransolety dające odblask. Lekki wiaterek, sprzyjająca temperatura i ta czarna otchłań potęgują napięcie. Na metę dopłynęliśmy z czasem dającym nam 10 lokatę. Nastawieni bylismy na krótki dystans, dlatego ten wyscig był dla nas treningiem przed dniem następnym, w którym zamierzaliśmy ostro powalczyć. Urok tego startu jest tak niesamowity, że nie moglismy go sobie odpuścić. 
Na drugi dzień wcześnie rano skoro świt byliśmy zwarci i gotowi do rywalizacji. O godzinie 10:00 rozpoczęły się zawody. W eliminacjach każdy zespół startował czterokrotnie. W każdym biegu brały udział cztery osady jednocześnie, w skład których wchodziło po 6 kobiet i 10 mężczyzn. 
AMBER SZCZECIN każdy swój bieg wygrywał, a łatwo nie było, słońce nas nie oszczędzało, żar lał się z nieba. Po eliminacjach zakwalifikowaliśmy się do klasy sport z łącznym najlepszym czasem w tej grupie. W klasie Premium, czyli tej wyższej królowali młodzi reprezentanci Niemiec i między sobą walczyli o przechodnie trofeum jakim na tych zawodach jest piękny SMOK "FüwaDragon".
Po wyczerpujących eliminacjach udaliśmy się na zasłużony posiłek i odpoczynek, aby nabrać sił do walki o finał w klasie SPORT. Wiedzieliśmy już że przeciwników mamy silnych, między innymi Osada ZOO-CENTER, która w tym roku, w lutym na basenie pokazała nam jak wielką mają siłę pokonując nas oraz wygrywając zawody. 
W swojej kategorii wystartowaliśmy jeszcze dwukrotnie wygrywając każdy bieg dzięki czemu awansowaliśmy do Finału A. 
Na start o 1 miejsce poszliśmy bardzo zdenerwowani, ale jednocześnie skoncemtrowani wiedząc, że wygrana jest blisko. Wystartowaliśmy ostro, z mocnym przekonaniem o własnej sile, walczyliśmy zacięcie do ostatniego metra i wygralismy dosłownie o łeb smoka z czasem 1,06,144. 
Tak zakończone zawody uważamy za wielki sukces. W osadzie wystartowało wielu nowych zawodników i tym bardziej ten wynik pokazuje, że ich praca nie idzie na marne. 
Z góry dziękujemy Wszystkim za udział w zawodach.....W OSADZIE SIŁA!!! 

 


Joanna Wójcikiewicz 
Amber Szczecin 
Fot.: www.drachenboote.com